2014/08/24
Amadeo Modigliani (1884 - 1920) był malarzem prawie nieznanym za życia. Jego jedyną indywidualną wystawę zamknęła policja, zgorszona aktami wywieszonymi w oknach galerii. Dopiero po jego śmierci zaczęto budować legendę Modiglianiego. Obrazy, które namalował w 1918 roku na południu Francji stały się najpopularniejszymi i najdroższymi pracami. Zmarł w paryskim szpitalu, z powodu powikłań spowodowanych gruźlicą. Następnego dnia, jego towarzyszka życia Jeanne Hebuterne popełniła samobójstwo skacząc z okna. Była w zaawansowanej ciąży. Osierocili dwuletnią córkę.
Modigliani spotkał Jeanne Hebuterne, studentkę sztuki w 1917 roku. Namalował co najmniej 25 jej portretów. Moim ulubionym jest ten z 1918 roku.

Modigliani przedstawiał Jeanne zagubioną w myślach, spokojną, oddaloną od rzeczywistości. Na jego obrazach jest wyjątkowo piękna, trochę nieobecna i zamyślona. Zwróćcie uwagę na jej oczy, które mogą spoglądać na zewnątrz, ale i do wewnątrz. Ważna jest forma i kolor, długie krzywizny, nadawanie obrazowi wysokości i głębi, harmonia, równowaga. Obrazy Modiglianiego są czysto wizualne, rysy postaci są uproszczone.

W 2004 roku powstał film "Modigliani. Pasja tworzenia" w roli głównej Andy Garcia. Klimat epoki znajdziecie też w filmie Woody Allena "O północy w Paryżu".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz