2015/05/14

"DROGA MLECZNA"
/... wiła wianki i rzucała je do falującej wody/Mniszek lekarski (Taraxacum officinale
zwany dmuchawcem lub mleczem.

Zalicza się do bardzo pospolitych chwastów powszechnie występujących w umiarkowanej strefie Azji i Europy. W Polsce rośnie na przydrożach, przychaciach, łąkach, trawiastych zboczach wzgórz, a w miastach w parkach i na trawnikach. W pełni wiosny tworzy przeliczne złociste dywany kwiatowe.

W zielarstwie wykorzystuje się korzenie, ziele, liście i kwiatostany mniszka. czyli praktycznie całą roślinę.W korzeniach znajdują się m.in.: trójterpeny, gorycze (najcenniejszą jest laktukopiryna), fitosterole, pektyna, inulina, żywice, kwasy organiczne, garbniki, olej tłusty, prowitamina A, witamina C, nieco witaminy E oraz sole mineralne (żelazo, fosfor, i wapń). 
http://ziola.pisz.pl/tag/mlecz-wlasciwosci-lecznicze/


Rano, po wiosennym deszczu gdy słońce zaczęło coraz mocniej świecić, trawnik przed domem "zamleczył się" piękną słoneczną żółcią.  
 
Postanowiłam przypomnieć sobie, a pokazać córce jak wyplata się wianki z mleczu. Nazrywałyśmy naręcz kwiatów na baaardzo długich łodyżkach, strzepałyśmy małe czarne robaczki z kwiatów i zabrałyśmy się do robienia "mleczowego" wianka.


Oto efekt naszej wspólnej pracy. 
Na głowie prezentował się cudownie :-)Tego dnia nikt nie próżnował.
Pszczoły z okolicznej pasieki, aż "sapały" lecąc do ula, tak bardzo były oklejone pyłkiem kwiatowym.Na koniec dnia wianek wylądował pod gruszą i ozdabiał kamień.
Też ładnie... 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz